Historia Villi

Villa richter

Nasza historia

Villa Richter to prawdziwa perełka secesyjnej architektury letniskowej w Międzyzdrojach. Elegancki ośrodek wypoczynkowy postawił właściciel fabryki mebli ze Szczecina Max Richter. W 1907 roku pracownia niejakiego Schlossa – również szczecinianina – przygotowała projekt, lokalne władze wydały pozwolenia, a już w 1908 r. tuż obok przybrzeżnej promenady stał piękny budynek, gotowy do przyjęcia pierwszych gości.
Klasa i styl

Architektura

Architektonicznie międzyzdrojska Villa Richter wyróżnia się przede wszystkim ośmioboczną wieżą w północno-wschodnim narożniku, nakrytą dzwonowatym hełmem z iglicą i chorągiewką, na której utrwalono rok budowy rezydencji. Oczy przechodniów cieszy również bogato zdobiona elewacja, ze złoconymi gzymsami i stylowymi dekoracjami, w których dominują motywy kwiatowe i roślinne. Na szczególną uwagę zasługują dwa szczyty, na których umieszczono siedmioramienne gwiazdy w kwiatowych wieńcach.
Czas zmian

Międzyzdroje

Dla Międzyzdrojów był to czas intensywnych zmian – w XIII stuleciu na terenie dzisiejszego miasta była tylko karczma książęca, a do ok. XVI w. mała wioska rybacka, licząca zaledwie 8 rodzin. Momentem przełomowym był 1832 rok, kiedy to rosnąca popularność nadmorskiej turystyki zmieniła skromną osadę w cenione letnisko, a następnie uzdrowisko. Na przełomie XIX i XX wieku w Międzyzdrojach powstała większość budynków publicznych oraz najbardziej reprezentacyjnych hoteli i pensjonatów. W latach 1890-1910 dużo takich obiektów powstawało przy promenadzie nad morzem.
Nasza historia

Początki

Początkowo w Villi Richter wczasowicze mogli wybierać pomiędzy pojedynczymi pokojami z opcją całodobowego wyżywienia a dwupokojowymi apartamentami z kuchnią. W połowie lat trzydziestych posiadłość trafiła w ręce rodzeństwa Klingensberg – właścicieli dwóch sąsiednich rezydencji. Po zakończeniu II Wojny Światowej Międzyzdroje otrzymały prawa miejskie (co ostatecznie potwierdzono w 1947 r.), natomiast Villę Richter przejął Skarb Państwa. Od 1948 roku obiektem zarządzał Fundusz Wczasów Pracowniczych. Początkowo funkcjonował tutaj Dom Wczasowy Huragan, po pewnym czasie przemianowany na D.W. Rybitwa I.
Czasy obecne

Nowi właściciele

Od 1995 roku Villa Richter znajduje się w prywatnych rękach. Z inicjatywy właścicieli przeprowadzono remont budynku, aby przywrócić go do czasów świetności. W 2016 roku Villę nabyli nowi właściciele, co przyniosło za sobą kolejne zmiany. Budynek przeszedł gruntowny remont, powstał też nowy komfortowy apartament na parterze. Wygodę gości zwiększyło również zainstalowanie windy.
cross-circle